ලෙඩ සුව කිරීමේ හැගීම් යතුර – (නර්තන චිකිත්සාව – 02) – මනෝ උපදේශිකා වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි

චලනය ශරීරයට සහ මනසට යහපත් බව ප්‍රකට කරුණකි. චලනයේ මානසික හා චිත්තවේගීය ප්‍රතිලාභ බහුලයි. චලනය වන විට ඔබට වඩා හොඳ හැඟීමක් ඇති කරන එන්ඩෝර්ෆින් ද ඔබට වැඩි අවධානයක් යොමු කිරීමට සහ හොඳින් නිදා ගැනීමට, වැඩි ශක්තියක් ලබා ගැනීමට සහ ජීවිතයේ මානසික හෝ චිත්තවේගීය අභියෝගයන්ට මුහුණ දෙන විට වඩාත් ප්‍රත්යාස්ථ වීමට උපකාරී වේ. මනස, ශරීරය සහ ආත්මය සඳහා වන ආයෝජනයකි. ආහාර ගැනීමේ අක්‍රමිකතාව යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම සඳහා චලනය ඒකාබද්ධ කිරීම සඳහා වඩාත් ප්‍රකාශිත ක්‍රමවලින් එකකි.

හැඟීම් සහ ජීවිත අත්දැකීම් ශරීරය තුළ ජීවත් වන අතර එහි සිරවී සිටිය හැකිය. ගැඹුරු මට්ටමේ සුව කිරීම් අගුළු ඇරීමට ශරීරය යතුර විය හැකිය. නර්තන චලන චිකිත්සාවෙන් ප්‍රයෝජන ගැනීමට ඔබ නර්තන ශිල්පියෙකු විය යුතු නැත. එය චිකිත්සක නිරාවරණයක් වන අතර එය වෙනත් ආහාර ගැනීමේ අක්‍රමිකතා ප්‍රතිකාර සමඟ ඒකාබද්ධව අව්‍යාජ, දිගුකාලීන වෙනසකට ප්‍රවේශ විය හැකිය .

අක්‍රමවත් ආහාර ගැනීම, මානසික අවපීඩනය සහ කාංසාව වැනි මානසික සෞඛ්‍ය ගැටළු වලට ප්‍රතිකාර කිරීමේදී නර්තන ප්‍රතිකාර ඵලදායි විය හැකි බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී තිබේ. මෑත කාලීන උදාහරණ අතරට: ආර්ට්ස් ඉන් මනෝ චිකිත්සාව (2007) සඟරාවේ කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ නර්තන චිකිත්සාව මානසික අවපීඩනයේ රෝග ලක්ෂණ අත්විඳින සහභාගිවන්නන්ට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරන බවයි. නැටුම් චිකිත්සාව ප්‍රචණ්ඩත්වය වැළැක්වීමේ වැඩසටහනකට සිසුන් 54 ක් සහභාගී වූ ඇමරිකානු ජර්නල් ඔෆ් ඩාන්ස් චිකිත්සාව (2004) විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ සහභාගිවන්නන් අතර ආක්‍රමණශීලීත්වය අඩු වී සමාජ ගැති හැසිරීම් වැඩි වන බවයි. ඇල්සයිමර්ස් කෙයාර් ටුඩේ (2009) හි කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී ඇත්තේ ඩිමෙන්ශියාවෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින්ගේ මතකය නැවත මතක් කර ගැනීමට ඩීඑම්ටී හට හැකි බවයි.

ළමා තරබාරුකම සඳහා ප්‍රතිකාර විකල්පයක් ලෙස නර්තන / චලන ප්‍රතිකාරය ද සැලකේ. වෙනත් සැකසුම් වලදී ඩීඑම්ටී කෙතරම් ඵලදායීද යන්න තීරණය කිරීම සඳහා වැඩිදුර පර්යේෂණ අවශ්‍ය වුවද, එය බොහෝ ශාරීරික හා මානසික සෞඛ්‍ය ගැටලු සඳහා ශක්‍ය ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක් ලෙස හදුනාගෙන ඇත. නර්තන තෙරපුමේ මූලධර්ම බොහෝ විට නිරීක්ෂණ, තක්සේරු කිරීම්, උණුසුම් කිරීම්, මැදිහත්වීම්, වාචික සැකසුම් සහ වසා දැමීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන උණුසුම් අවධීන් ඇතුළත් වේ.

. නර්තනය, චලනය සහ ගැඹුරු මනෝ විද්‍යාව පිළිබඳ අවබෝධයක්. “අව්‍යාජ චලනය” නමින් සමක නර්තන චිකිත්සාව බොහෝ විට පුද්ගලයෙකුට හැඟීම් ප්‍රකාශ කිරීමට පහසුම ක්‍රමයකි, ඔහුගේ හෝ ඇයගේ අත්දැකීම් කොතරම් කම්පන සහගත වුවත් ඔහුට හෝ ඇයට ඒ ගැන කතා කළ නොහැක. ස්ත්‍රී දූෂණයට ගොදුරු වූවන් සහ ලිංගික අතවරවලින් හා ව්‍යභිචාරයෙන් දිවි ගලවා ගත් අය සමඟ එය නිතර භාවිතා වේ. ශාරීරික දුබලතා ඇති පුද්ගලයින්ට ඔවුන්ගේ ආත්ම අභිමානය වැඩි දියුණු කිරීමට සහ සමබරතාවය හා සම්බන්ධීකරණය ඉගෙන ගැනීමට ද එය උපකාරී වේ. නර්තන චිකිත්සකයින් ද නිදන්ගත රෝග සහ ජීවිතයට තර්ජනයක් වන රෝග ඇති පුද්ගලයින් සමඟ කටයුතු කරයි.

එවැනි රෝගාබාධවලින් පෙළෙන බොහෝ අය නර්තන චිකිත්සක පන්ති ලිහිල් කිරීමට, ඔවුන්ගේ වේදනාවෙන් හා චිත්තවේගීය දුෂ්කරතාවන්ගෙන් ටික කලක් ගතවීම සහ තහනම් විෂයයන් පිළිබඳ හැඟීම් ප්‍රකාශ කිරීමට (ළඟදීම මරණය වැනි) සොයා ගනී. නර්තන චිකිත්සාව දක්ෂ නර්තන ශිල්පීන් නොවන අයට පවා සුදුසු වන අතර නර්තන තලයේ අවුල්සහගත අයට පවා හොඳ විය හැකිය. නර්තන චිකිත්සාවෙහි අවධාරණය වන්නේ නිදහස් චලනයන් මිස සීමාකාරී පියවරයන් නොව කෙනෙකුගේ සැබෑ හැඟීම් ප්‍රකාශ කිරීමයි. සාම්ප්‍රදායික මනෝචිකිත්සාව සඳහා අසීරු නැටුම් ප්‍රගුණ කළ නොහැකි හෝ නිශ්චලව සිටීමට නොහැකි දරුවන් බොහෝ විට නිදහසේ ගලා යන නැටුම් චිකිත්සාවෙන් ප්‍රයෝජන ලබයි. හොඳින් ගමන් කළ නොහැකි හෝ රෝද පුටු වලට සීමා වී සිටින වැඩිහිටියන්ට පවා ඒ සදහා යොමු විය හැකිය

කෝපයෙන් වාතයට තල්ලු කිරීම හෝ ලැජ්ජාවෙන් හිස නැමීම නැටුම් චිකිත්සකයෙකුට ගැඹුරු වැදගත්කමක් දරයි. නර්තන චිකිත්සාව තුළින්, න්‍යායට අනුව, රෝගීන්ට වඩාත් පහසුවෙන් වේදනාකාරී, බිය උපදවන හැඟීම් ප්‍රකාශ කිරීමට හැකි වන අතර එතැන් සිට ඉදිරියට යා හැකිය. නර්තන චිකිත්සාව අත්විඳීමෙන් පසු, ඔවුන්ගේ හැඟීම් ගැන වඩාත් නිදහසේ කතා කළ හැකි අතර, තමන් සහ අනෙක් පුද්ගලයින් අතර ඔවුන් විසින් ගොඩනගා ඇති බාධක ඉරා දැමිය හැකිය. බලාපොරොත්තුව නම් අවසානයේදී ඔවුන්ට වඩාත් මානසිකව සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කළ හැකිය.

පර්යේෂණ සහ සාමාන්‍ය පිළිගැනීම නර්තන චිකිත්සාව වරක් අකාර්යක්ෂම, “හොඳ හැඟීමක්” ඇති ප්‍රතිකාරයක් ලෙස බැහැර කරන ලද නමුත් දැන් එය වඩාත් ගෞරවයට පාත්‍ර වී ඇත. බොහෝ පර්යේෂණ අධ්‍යයනවලින් ඔප්පු වී ඇත්තේ නර්තන චිකිත්සාව මානසික ගැටලු මඟහරවා ගැනීමට මිනිසුන්ට උපකාරී වන මෙවලමක් විය හැකි බවයි. 1993 දී කරන ලද අධ්‍යයනයක දී, සංජානන විසමතා ඇති වයස්ගත පුද්ගලයින් පෙන්නුම් කළේ නර්තන චිකිත්සාව මගින් ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරී හැකියාවන් සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි කළ හැකි බවයි. රෝගීන් ඔවුන්ගේ සමබරතාවය, රිද්මයානුකූල වෙනස්කම් කිරීම, මනෝභාවය සහ සමාජ අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු විය

1999 නොවැම්බර්, නර්තන චිකිත්සක ඩොනා නිව්මන්-බ්ලූස්ටයින් හෘද රෝගීන් සමඟ නර්තන ප්‍රතිකාර ක්‍රම භාවිතා කිරීමේ සාර්ථකත්වය වාර්තා කළේය. මානසික ආතතිය අවම කිරීමේ පන්තියක දී සෞඛ්‍ය වෘත්තිකයන් ශරීර දැනුවත්භාවය, විවේකය, ස්වයං ප්‍රකාශනය, නිර්මාණශීලිත්වය සහ සංවේදනය ඉගැන්වීම සඳහා නර්තන ප්‍රතිකාර ක්‍රම භාවිතා කළහ. නිව්මන්-බ්ලූස්ටයින්ට අනුව, නැටුම් චිකිත්සක ක්‍රම මගින් රෝගීන්ට කෝපය වැනි ආතති සහගත හැඟීම් සමඟ කටයුතු කිරීමටත්, ඔවුන්ගේ ස්වයං දැනුවත්භාවය වැඩි කිරීමටත්, ඔවුන් වඩාත් සැහැල්ලුවෙන් සිටීමටත්, හෘද රෝග ඇතිවීමට චිත්තවේගීයව හැඩගැසීමටත් උපකාරී වන බවය.

… වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *