සීනු ප්‍රතිකාරය (සංගීත චිකිත්සාව – 03 ) – මනෝ උපදේශිකා වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි

ශබ්ද චිකිත්සාවේ ඉතිහාසය සොයා බැලිමේදි වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ ශබිදය සුව කිරිමේ හෝ සන්සුන් කිරිමේ මෙවලමක් ලෙස භාවිතා කර ඇති බව පෙනේ.”ගායනය, සීනු, ” ආසියාව පුරා වසර දහස්
ගණනක් තිස්සේ යාඤා කිරිමි භාවනා කිරිමි සදහා භාවිතා කර ඇත. දැන් එම හඬවල් ලිහිල් කිරිම සහ
මනස ප්‍රවර්ධනය කිරිම සදහා යොදා ගනි.

බ්‍රිතාන්‍යනය ශබ්ද චිකිත්සා ඇකඩමිය පිහිටවන ලද්දෙ 2000. වසරේදිය. ශබ්ද චිකිත්සාව විධිමත් ලෙස එක්සත් රාජධානිය භාවිතා කරන ලදි.  ශබිද චිකිත්සාව යනු වෛද විද්‍යාව සමග කටයුතු කිරිම සදහා නිර්මාණය කරන ලද MEDICIM ඖෂධඔයකි.

ශබ්ද චිකිත්සාව යනු කුමක්ද? 

මැසචුසෙට්ස් මහ රෝහලේ ඒකාබද්ධ සෞඛ්‍ය වැඩසටහනේ නිර්මාතෘ නාඩා මිලොසව්ල්ජෙවික්, සංගීත චිකිත්සාවේ සිට ශබ්ද නාන දක්වා විවිධ ප්‍රතිකාර ක්‍රම ආවරණය කරයි. ස්පර්ශය මගින් සුවය ලබා දෙන සම්බාහන චිකිත්සාව මෙන් එයද සංවේදක චිකිත්සාවකි. එය විවිධ සංස්කෘතික කණ්ඩායම් විසින් සියවස් ගණනාවක් තිස්සේ භාවිතා කර ඇත. එක්සත් ජනපදයේ භාවිතා වන වඩාත්ම කැපී පෙනෙන ස්වරූපය සංගීත චිකිත්සාවයි, නමුත් තනි ශබ්ද සහ සංඛ්‍යාත භාවිතය වර්ධනය වෙමින් පවතී. ශබ්දය සහ සංගීතය අනිශ්චිත, සරල හා ලාභදායී චිකිත්සක මෙවලම් වේ. ශබ්ද සුව කිරීමේ විවිධ රසයන් වෙනත් ප්‍රතිකාර ක්‍රම මෙන් වෙනස් වේ.

ශබිද චිකිත්සකයින් විශ්වාස කරන්නේ අපගේ ශරීර  වල ශක්ති සංඛ්‍යාත අඩංගු වන අතර යතුරේන්
ඉවතට යන විට මේම ශක්තින් නැවැත ගණනය කිරිම සොනික් සංඛාත භාවිතා කල හැකි බවයි.” ඔබ කල යුතුව ඇත්තෙ පිරිසිදු ශබිදයේ සුන්දරත්වයේ වැතිර සිටිමයි.

එය මොසාර්ටි හෝ මොටවුන් වේවා සංගිතය අප සැමට. විවිධ ආකාර වලින් බලපායි.නමුත් මුලික මටිටමින් සංගිතය යනු සංවිධානාත්මක ශබිදයකි. ශබිද චිකිත්සාව මගින් සංගිතය පිරිසිදු ශබිදයක් බවට පත් කරයි.ශබිදය අපගේ හැගිමි කෙරේහි ප්‍රබල බලපැමක් ඇති කල හැකි දැනුමක් උපයෝගී කර ගනි.

“ලිහිල් කිරීම ඉලක්කය නම්, වඩාත්ම ප්‍රයෝජනවත් ශබ්ද අතර ගැඹුර සහ මන්දගාමී තනු ඇති ගීත මෙන්ම අඩු සංඛ්‍යාත හා මන්දගාමී සංක්‍රාන්ති සහිත ගීත ඇතුළත් වේ” යැයි මිලොසව්ල්ජෙවික් පවසයි. වැසි වැනි සොබාදහමේ ශබ්ද නිරන්තරයෙන් සුදු ශබ්දය ලබා දෙන අතර එය ස්නායු පද්ධතිය සන්සුන් කරන අතර ශාරීරික වේදනාව සමනය කිරීමට උපකාරී වේ. අනෙක් අතට, ශක්තිය වැඩි කිරීමට සහ අවධානය වැඩි කිරීමට ස්ථාවර, උද්යෝගිමත්, ධනාත්මක ශබ්ද සංගීතය භාවිතා කළ හැකිය.

ශබිද චිකිත්සාව අන්තර් ක්‍රියා කිරිමට ඔවුන් ශබිද සංඛ්‍යාත භාවිතා කරන අතර එමගින් ශරීරයේ
ශක්තිය නැවැත සමතුලිත කිරිමට උත්සාහ කරයි. එක් එක් අවස්ථාවල චිකිත්සක වරයා හෝ මනෝ වෛද්‍යවරයා සේවාදායකයගේ ඉතිහාසය සහ වර්ථමාන ගැටළුව පිළිබදව විමසා. බලා ශරිරය
නැවත සමතුලිත කිරිමට උත්සාහ කිරිම සදහා ඔවුන්ගේ ප්‍රතිකාරය අනුමත කරයි.” ගොං , ඩ්‍රමිස් , සිනු, පාත්‍ර සුසර කිරිමේ. හා මිනිස් හඩ ආදි සියල්ල  මේ සදහා භාවිතා කරයි.චිකිත්සක ලයිස් කුපර්ට (Lyz cooper) අනුව සේවාදායකයා ශබිදයෙන් ඔතා ඇති අතර කැමති ගමනක් යාමට අවසර දෙනු ඇත.

වෛද්‍යවරයා විසින් ශබිද චිකිතිසාවේ ධනාත්මක බලය පෙන්නුම් කරන සායනික සිද්ධි අධ්‍යයනයෙන් ලේඛන ගත කරන අතර ශබ්ද චිකිත්සාවෙන් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ මොනවාද?

ශාරීරික හා මානසික වේදනාවන් සමනය කිරීම සඳහා ශබ්ද චිකිත්සාව සඳහා බලගතු පර්යේෂණ රාශියක් සහාය වන බව මිලොසව්ල්ජෙවික් සටහන් කරයි. කැලිෆෝනියා විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ ටිබෙට් පාත්‍රවල ආධාරයෙන් මානසික ආතතිය හා කෝපය අඩුවී ඇති බවයි. විශේෂයෙන් මේ ආකාරයේ පුහුණුවීම්වලට අලුතින් පැමිණි අය අතර. තවත් එකක්, ෆයිබ්‍රොමියල්ජියා රෝගීන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින්, අඩු සංඛ්‍යාත ශබ්ද උත්තේජනය මගින් සහභාගිවන්නන්ට වේදනාවකින් තොරව වාඩි වී සිටීමට හැකි කාලය සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි කළ බව සඳහන් කළේය.

මෙටා විශ්ලේෂණයන් සෞඛ්‍යය පිළිබඳ ශබ්දයේ ප්‍රතිලාභ සඳහා ද සහාය වේ. ජර්මනියේ බොන් විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් වෙන වෙනම අධ්‍යයන 30 ක් අතර සාක්‍ෂි සොයාගෙන ඇත්තේ කාංසාව අවම කර ගැනීමේ මාර්ගයක් ලෙස ද්විමය පහර භාවිතා කිරීමට සහාය වන බවයි. අධ්‍යයන 400 ක් විශ්ලේෂණය කරමින් මැක්ගිල් විශ්ව විද්‍යාලයේ විද්‍යා scientists යින් වාදනය සහ සංගීතයට සවන් දීම සමස්ත මානසික හා ශාරීරික සෞඛ්‍යය සමඟ සම්බන්ධ කර තිබේ. තනි අධ්‍යයන බොහෝ විට කුඩා නියැදි ප්‍රමාණ ඇති බව පිළිගත යුතුය. නමුත් ඒවා සියල්ලම පාහේ සැබෑ ප්‍රතිඵල පෙන්නුම් කරයි. “දැඩි චිකිත්සාව යනු දැඩි වේදනාවක් හෝ ආතතියක් ඇති බොහෝ දෙනෙකුට සුවයක් නොවන අතර එය අනිවාර්යයෙන්ම ප්‍රයෝජනවත් වේ” යැයි මිලොසව්ල්ජෙවික් පවසයි.

ෂොප් නව් ෆෝ සීසන්ස් රිසෝට් ඔර්ලන්ඩෝ හි ස්පා අධ්‍යක්ෂ. “මෙම ප්‍රතිකාරය මගින් හැඟීම් මතුපිටට ගෙන එනු ඇත. එබැවින් ඔබ රැකබලා ගන්නා හැඟීම් බොහෝ විට සැසිවාරයකින් පසු පැන නගිනු ඇත – නැතහොත් මෙම චිත්තවේගීය බලපෑම ඔබට දැනෙන්නට දිනක් ගතවනු ඇත.” එය ක්‍රියාත්මක වන්නේ කෙසේද? ශබ්ද චිකිත්සාව මෙතරම් සන්සුන් විය හැක්කේ මන්ද යන්නට නිශ්චිත පිළිතුරක් නොමැත (හෝ කනගාටුදායක, හෝ ප්‍රීතිමත් හෝ කෝපයක්). නමුත් එහි වෘත්තිකයන්ට න්‍යායන් ඇත. “කම්පන ක්‍රියා කරන්නේ ශරීරයේ සෑම සෛලයක්ම සම්බාහනය කිරීමෙන්” යැයි හොෆ්මන් පවසයි. එය ශබ්දයේ භාවනා සහ ලිහිල් බලපෑම්වලට වඩා වැඩි යමක් බව සඳහන් කරයි. “ශරීරයේ මතුපිට පටක හසුරුවන සාම්ප්‍රදායික සම්බාහනයකට වෙනස්වයි.

බිත්‍රාන්‍ය ශබිද චිකිත්සක ඇකඩමියේ (BAST) මැතකදි කරන ලද අධ්‍යානයෙන් හෙලි වුනේ මානසික
ආතතිය හා සමිබන්ධ ආබාධ වලින් පෙළෙන සේවාදායකයන් 95/: පහත දැක්යෙන ප්‍රතිකාර වලින් සුව වන හා සන්සුන් වන භවයි.

BAST විසින් කරන ලද තවත් මුලික අධ්‍යනයක්  මගින් ස්වයංක්‍රීය ස්නායු පද්ධතියට (ANS) ශබ්ද චිකිත්සාවේ. බලපෑම මැන බැලිය. මෙයින් හැගි ගියේ ශබිද චිකිත්සාව මානසික ආතතියෙන් පෙළෙන සේවාදායකයින් බෙහෙවින් සන්සුන් වන බවයි. නිදන්ගත රෝග , පිළිකා, ආතතිය, ආශ්‍රිත රෝග මානසික , කාංසාව සහ ආතරයිටිස් වැනි රෝග තත්ත්වයන්ට ප්‍රතිකාර සදහා ශබිද චිකිත්සාව යොදා ගනි.LYZ COOPER පවසන්නේ “ඔබ නිති පතා චිකිත්සාව සමග සමිබන්ධ වුවත් විවේක ගත්තත් සැසිවාර සදහා පැමිණියත් නිදන්ගත දිගු කාලින රෝග තිබුනත් වඩා හොද ජිවන තත්ත්වයක් භුක්ති විදිමට ශබිද තෙරපි උපකාරි වන බවයි.

ශබිද චිකිත්සාව ශාරිරික රෝගාබාධ පමණක් නොව හැගුම් සමතුලිත කිරිමට සහ කාර්ය බහුල මනස සැහැල්ලු. කිරිමටත් උපකාරි වේ.

…..වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි ….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *