සංගීත චිකිත්සාව – 02 – මනෝ උපදේශිකා වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි

සංගීත චිකිත්සාව යනු සේවාදායකයින්ගේ ජීවන තත්ත්වය නංවාලීම සඳහා සංගීත මැදිහත්වීම් පිළිබඳ සාක්ෂි පදනම් කරගත් සායනික භාවිතයකි. සංගීත චිකිත්සකයින් සංගීතය සහ එහි විවිධ පැතිකඩයන් වන භෞතික, චිත්තවේගීය, මානසික, සමාජීය, සෞන්දර්යාත්මක හා අධ්‍යාත්මික වශයෙන් භාවිතා කරයි. සංගීත අත්දැකීම්. මෙම අත්දැකීම් අතර වැඩිදියුණු කිරීම, ප්‍රතිනිර්මාණය, සංයුතිය, ප්‍රතිග්‍රාහක ක්‍රම සහ සංගීතය පිළිබඳ සාකච්ඡා ඇතුළත් වේ.

සමහර පොදු සංගීත චිකිත්සක ක්‍රියාකාරකම් අතර විශේෂ අවශ්‍යතා ඇති පුද්ගලයින් සමඟ සංවර්ධන කටයුතු (සන්නිවේදනය, මෝටර් කුසලතා ආදිය), ගීත රචනා කිරීම සහ මතක් කිරීම සඳහා සවන්දීම, වැඩිහිටියන් සමඟ දිශානතිය වැඩ කිරීම, සැකසුම් හා ලිහිල් කිරීමේ කටයුතු සහ ආතතිය ට ගොදුරු වූවන්ගේ ශාරීරික පුනරුත්ථාපනය සඳහා රිද්මයානුකූලව ඇතුළත් වීම ඇතුළත් වේ. සමහර වෛද්‍ය රෝහල්, පිළිකා මධ්‍යස්ථාන, පාසල්, මධ්‍යසාර හා ඔෘෂධ ප්‍රතිසාධන වැඩසටහන්, මනෝචිකිත්සක රෝහල් සහ නිවැරදි කිරීමේ පහසුකම් සඳහා සංගීත චිකිත්සාව භාවිතා කරයි.

සංගීත චිකිත්සාව සඳහා පුළුල් ගුණාත්මක හා ප්‍රමාණාත්මක පර්යේෂණ සාහිත්‍ය පදනමක් ඇත. [සංගීත චිකිත්සාව මුසෝපතිට වඩා වෙනස් වන අතර එය ශබ්දයේ මූලික අංශවලට ස්නායුක, භෞතික හා වෙනත් ප්‍රතිචාර මත පදනම් වූ වඩාත් ජනක හා සංස්කෘතික නොවන ප්‍රවේශයක් මත රඳා පවතී.

ආචාර්ය ඩැනියෙල් ලෙවිටින් පවසන පරිදි, ගායන හා උපකරණ ක්‍රියාකාරකම් මගින් අපගේ විශේෂයන්ට කුසලතා ශෝධනය කිරීමට උපකාරී වනු ඇති අතර, වාචික හෝ අත්සන් කළ කථාව සඳහා අවශ්‍ය වන ඉතා සියුම් මාංශ පේශි පාලනය වර්ධනය කිරීමට මග පෑදේ. .

සාක්ෂි අනුව සංගීත චිකිත්සාව සියලු පුද්ගලයින්ට ශාරීරිකව හා මානසිකව ප්‍රයෝජනවත් වේ. සංගීත චිකිත්සාවේ වාසි අතර වැඩි දියුණු කළ හෘද ස්පන්දන වේගය, කාංසාව අඩු වීම, මොළයේ උත්තේජනය සහ ඉගෙනීම වැඩි දියුණු කිරීම ඇතුළත් වේ. ශල්‍යකර්මවලට පෙර සහ පසු ආතති සහන සිට ඇල්සයිමර් රෝගය වැනි ස්නායු ව්‍යාධි දක්වා බොහෝ ප්‍රදේශවල සිටින රෝගීන්ට උපකාර කිරීම සඳහා සංගීත චිකිත්සකයින් ඔවුන්ගේ ශිල්පීය ක්‍රම භාවිතා කරයි. අධ්‍යයනයක යෙදී සිටියදී සංගීතයට සවන් දුන් ළමයින්ට ඇතුළු කළ විට සංගීතයට සවන් නොදුන් දරුවන්ට වඩා අඩු වේදනාවක් සහ වේදනාවක් දැනෙන බව එක් අධ්‍යයනයකින් හෙළි විය. මානසික ආබාධවලින් පෙළෙන රෝගීන් පිළිබඳ අධ්‍යයනයන් කාංසාව, මානසික අවපීඩනය සහ භින්නෝන්මාදය සංගීත චිකිත්සාවෙන් පසු ඔවුන්ගේ මානසික සෞඛ්‍යයේ කැපී පෙනෙන දියුණුවක් පෙන්නුම් කර ඇත.

වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *