වාචාලයෝ දොඩන්නේ තුච්ඡ කතාය. ඒවා බණ නොවේ… – ගුරුගොඩ සිරිවිමල හිමි

“ගෑණි මිනිහගෙ ඇග දකින්නැතිව දරුවො හදන්න ඕන…නැත්තං ඒ ජීවිත තුච්ඡයි. ඒ කාලෙ අය එහෙමයි”

මෙවැනි කතාවක් කියන්නේ වැලිමඩ සද්ධාසීල හාමුදුරුවන්ය. උන්වහන්සේ මෙවැනිම “ගොං” බණ කීපවතාවක්ම දෙසා ඇති බව අප දනිමු. කෙසේවෙතත් ෆේස්බුක් මත මෙම කතාව ලෝකයේ ඇති එකම ටොපික් එක යැයි සිතා ශෙයා කරගත් බොහෝ අය සිටිනු දිටිමි. ඒක අද ලෝකයේ හැටිය. එක අතකින් එවැනි ප්‍රවණතා දක්නට ලැබීම සතුටට කරුණකි. එවැන්නවුන් ප්‍රතික්ෂේප වීම ඉතා හොඳ දෙයකි.

මේ ලෝකයේ බණ කියන හාමුදුරුවරු, දහම් දෙසන හාමුදුරුවරු, ගොං කතා කියන වචාලයො, ආදි වශයෙන් කැටගරිගත වන බොහෝ බණ අද්දැකීම් මට ඇත. මම ලංකාවේ බණ අහන එකම හාමුදුරුවෝ “මාවරලේ භද්දිය හාමුදුරුවෝ ය” උන්වහන්සේ ” බණ කියන ” හාමුදුරු කෙනෙකි. උන්වහන්සේ ගේ බණ වලට මා addict වන්නේ “බණ කියන” හාමුදුරුවෝ කෙනෙක් නිසාවෙනි. කාගම සිරිනන්ද හිමියන් ද බණ කියන හාමුදුරුවෝ කෙනෙකි. නමුත් මම උන්වහන්සේට ලයික් නැත. උන්වහන්සේ ගේ බණ අහන ෆෑන් බේස් එක වෙනම එකකි. ඒ බණ අහන අය ගැන මට තියෙන්නේ මේ වගේ අදහසකි. “කොයි වෙලෙත් මොකෙක්ට හරි බනින්න කැමති, කොයි වෙලෙත් හිතේ විස පුරවං සිටින, හුළු අත්ත අතේ තියං ඉන්න, අය අහන්නේ කාගම හාමුදුරුවන්ගේ බණය” ඒකේ අවුලක් නැත. මට අදාල නැත. එහෙම බණ කියන්නත් කෙනෙක් අවශ්‍යය. නැත්තං මේක ලංකාවක් වෙන්නේ නැත. බීමට බයිට් නැති අයෙකුට බයිට් එකක් වෙන එකම කෙතරම් සොඳුරුද?

ලංකාවේ “දහම් දෙසන හාමුදුරුවරු “මේ සිරිලංකාද්වීපයේ පරසිඳු අයෙකු මා දැක නැති අතර එහෙම හාමුදුරුවරු සිටින්නටද අවශ්‍යයි කියා මා සිතන්නේ නැත. කවුරු හරි දහම් දෙසනාවනම් ඒකත් හොඳය. “ගොං කතා කියන වාචාලයෝ” කැටගරි එකනම් ලංකාවේ අතිමහත්ය. කිරිබත්ගොඩ නිකායේ සිට පරසිඳු ගොඩක් හිමිවරු කියන්නේ වාචාල කතාය. ඒ ගැන මට වඩා හොඳින් යූ ටියුබ් ට්‍රෙන්ඩින්ම බණ ලිස්ට් බලන උවැසි උවැසියන් දැක ඇති යයි සිතමි.

කෙසේවෙතත් මේ දිනවල ගොං කතාවක් අනවශ්‍ය විදියට ට්‍රෙන්ඩින් ලිස්ට් වල රැදී සිටින්නේ ෆේස්බුක් මිනිසුන් නිසායැයි සිතමි. ලිංගික සංසර්ගය සිදුවිය යුත්තේ ප්‍රජාව බෝ කිරීමට පමණක්ම නොවේ. එය ලෝකවාසී කාමභෝගී සත්ත්වයන්ගේ වැඩකි. එයට මිනිසුන් සේම තිරිසන් සත්වායද විශාල ඇල්මක් දක්වන බව රහසක් නොවේ. බුදුන්වහන්සේ කාමබෝගීන්ට ලිංගිකව හැසිරීම වරදක්යැයි කොහේවත් දේශනා කරන්නේ නැත. එහෙම එපා කියන්නේ ලංකාවේ ටූ මච් පාදඩයන්ය. ලිංගික ඇරියස් ඇති අයය. තමන්ට අහිමි වූ ඒ දෙය ගැන ඇති කළකිරීමක් ඇති අය ය.

මේ ලිංගික සේවනය යනු ඕනෑම අයෙකු සංවේදී වන කාරණයකි. එය පවත්වාගෙන යාමේ දී මිනිසා ශිෂ්ට සම්පන්න විය යුතු බව ඇත්තකි. ⁣නමුත් නොකර සිටිය යුතු යැයි රීතියක් හෝ නීතියක් නැත. ශිෂ්ට වීම යනු කළුවරේ සරීර කූඩුව නොදැක “කුස-පබා සෙක්ස් ක්‍රමයට” සෙක්ස් කිරීම ද නොවේ. ඒ ක්‍රමය තේරීම දෙදෙනා අතර කැමති අකමැති අයුරින් සිදු කිරීම හොඳය. කොටිම්ම කිවහොත් වහගෙන, ඇරගෙන, නිවාගෙන, දමාගෙන කිරීම තමන්ගේම වැඩකි.

සාම්ප්‍රදායික අහු මුළු වල එක මේසයේ වාඩිගෙන බණ දෙසන හාමුදුරුවරු මිනිසුන්ගේ ලිංගික ක්‍රියා ගැන බණ කීමට අවැසි නැත. එය තුච්ඡය. මිසක් සෙක්ස් තුච්ඡ නැත. සංසාරයෙන් එගොඩ වීම සඳහා බල්ලන් දෙපැත්තට අදින්නා වාගේ අදිමින් හාමුදුරුවරු මේ දෙබිඩි බණ කියමින් කිනම් දෙයක් ප්‍රාර්ථනා කරනවාදැයි මම නොදනිමි.

වාචාලයෝ දොඩන්නේ තුච්ඡ කතාය. ඒවා අසමින් විනෝද වෙනවා මිසක් බරපතලව ජීවිතයට නොගන්න. කෙනෙක් කියූ බණ ගැන සිතමින්, ඔහුට බැන, ක්‍රෝධ කරමින් තමන්ගේ අධ්‍යාත්මික සුවතාවය කිලිටි කර නොගන්න. සුවපත් වන්න!!

මා මේ ටික ලියන්නේ මගේ පෞද්ගලික අදහස ලෙසය.

|ගුරුගොඩ සිරිවිමල

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *