COVID-19, දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පසු දරුණුතම අර්බුදයයි, – එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්

ලොව බිහිසුණුම ඛේදවාචකයට මුහුණ දී ඇති බවත් එමගින් ලෝකයේ මානව ප්‍රජාව වෙත දැවැන්ත බිහිසුණු ඉරණමක් අත්පත්ව ඇති බවත් ඒ සදහා පිළියම් සේවීම හා මානව ප්‍රජාවේ ආරක්ෂාව සදහා සියලු මිනිසුන් එක්ව කටයුතු කළ යුතු බව දන්වා ඒ සදහා අවශ්‍ය පියවරයන් සම්බන්ධයෙන් දැනුවත් කොට  ජාතින්ගේ සංවිධානයේ මහ ලේකම් වරයා  විසින්2020 මාර්තු 31 දින නිව්යෝක් පිහිටි මූලස්ථානය මගින් සැලසුමක්  නිකුත් කොට ඇත .

පහත දැක්වෙන්නේ එම නිවේදනයයි.

උපුටා ගැනීම –

නව කොරෝනා වයිරස් රෝගය (COVID-19) ජීවිත හා මිනිසුන්ගේ ජීවනෝපායන් ඉල්ලා සිටින සමාජයන්ට ඔවුන්ගේ මූලික හරයට පහර දෙයි. ගෝලීය ආර්ථිකයට හා එක් එක් රටවලට ඇති විය හැකි දිගු කාලීන බලපෑම් දරුණු ය.

නව වාර්තාවක, හවුල් වගකීම, ගෝලීය සහයෝගීතාව: COVID-19 හි සමාජ-ආර්ථික බලපෑම්වලට ප්‍රතිචාර දක්වමින් එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්වරයා මෙම බලපෑමට විසඳුම් ලබා දීමට සහ ජනතාවට ඇති වන බලපෑම අවම කිරීම සඳහා සියලු දෙනා එක්ව ක්‍රියා කරන ලෙස ඉල්ලා සිටී.

මේ වන විට පුද්ගලයින් 33 257 දෙනෙකු ජීවිතක්ෂයට පත්ව ඇති COVID-19 හි පැතිරීමේ වේගය හා පරිමාණය, නඩු වල බරපතලකම සහ සමාජීය හා ආර්ථික කඩාකප්පල් කිරීම් වාර්තා වන අතර රටවල් 204 ක රෝගීන් 697 244 ක් තහවුරු වී තිබේ. භූමිය. (ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ සංඛ්‍යාලේඛන, 2020 මාර්තු 31)

“  දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පසු දරුණුතම අර්බුදය COVID-19” යැයි එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම් ඇන්ටෝනියෝ ගුටරෙස් පැවසීය. “මෙම මානව අර්බුදය ලෝකයේ ප්‍රමුඛ ආර්ථිකයන්ගෙන් සම්බන්ධීකරණ, තීරණාත්මක, ඇතුළත් සහ නව්‍ය ප්‍රතිපත්තිමය ක්‍රියාමාර්ග ඉල්ලා සිටින අතර දුප්පත්ම හා වඩාත් අවදානමට ලක්විය හැකි පුද්ගලයින් සහ රටවල් සඳහා උපරිම මූල්‍ය හා තාක්ෂණික සහාය ලබා දේ.”

COVID-19 යනු එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයෙන් පසු අප එක්ව මුහුණ දුන් විශාලතම පරීක්ෂණයයි. මෙම මානව අර්බුදය ලෝකයේ ප්‍රමුඛ ආර්ථිකයන්ගෙන් සම්බන්ධීකරණ, තීරණාත්මක, ඇතුළත් සහ නව්‍ය ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාමාර්ග ඉල්ලා සිටී – සහ දුප්පත්ම හා වඩාත් අවදානමට ලක්විය හැකි පුද්ගලයින් සහ රටවල් සඳහා උපරිම මූල්‍ය හා තාක්ෂණික සහාය.

2009 ට වඩා නරක හෝ නරක ලෙස ලෝකය අවපාතයකට අවතීර්ණ වී ඇති බව ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (ජාමූඅ) නිවේදනය කිරීමෙන් පසුව මෙම වාර්තාව පැමිණ තිබේ. වාර්තාවෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ මහා පරිමාණ, සම්බන්ධීකරණ හා පුළුල් බහුපාර්ශ්වික ප්‍රතිචාරයක් අවම වශයෙන් සියයට 10 ක් පමණ වන බවයි. ගෝලීය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය.

සාමය, මානව හිමිකම්, තිරසාර සංවර්ධනය සහ මානුෂීය ක්‍රියාමාර්ග සඳහා වැඩ කරන එක්සත් ජාතීන්ගේ පද්ධතිය සහ එහි කලාපීය, උප කලාපීය සහ රටේ කාර්යාලවල ගෝලීය ජාලය, ප්‍රතිචාර සහ ප්‍රකෘතිය තුළින් සියලු රජයන් සහ හවුල්කරුවන්ට සහාය වනු ඇත.

ඒ සඳහා මහලේකම්වරයා අඩු හා මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටවල උත්සාහයන්ට සහාය වීම සඳහා කැපවූ COVID-19 ප්‍රතිචාර සහ ප්‍රතිසාධන අරමුදලක් පිහිටුවා ඇත. COVID-19 අර්බුදයේ සමාජ-ආර්ථික බලපෑමට පිළියම් යෙදීම සඳහා ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලද එක්සත් ජාතීන්ගේ සම්බන්ධීකරණ බහු-නියෝජිතායතන, ප්‍රමුඛතා ජාතික හා දේශීය ක්‍රියාකාරකම් සඳහා බහු-ආංශික ප්‍රතිචාරයක් සමඟ එහි ප්‍රවේශය අවධාරණය කරයි. මෙම අර්බුදයේ දී රජයන්ට කඩිනමින් සහයෝගය දැක්වීම සහ සක්‍රීය කිරීම සහ යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම සඳහා නේවාසික සම්බන්ධීකාරකවරුන්ගේ සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ කණ්ඩායම්වල රට නායකත්වය කෙරෙහි එය විශ්වාසය තබනු ඇත.

හවුල් වගකීම සහ ගෝලීය සහයෝගීතා මාර්ග සිතියම :

* වසංගතය පාලනය කිරීම සඳහා වෛරසය සම්ප්‍රේෂණය කිරීම මර්දනය කිරීම.
* මිනිසුන්ගේ ජීවිත සහ ඔවුන්ගේ ජීවනෝපායන් ආරක්ෂා කිරීම.
* නැවත ගොඩනැංවීම සඳහා මෙම මානව අර්බුදයෙන් ඉගෙනීම
* වසංගතය පාලනය කිරීම සඳහා වෛරසය සම්ප්‍රේෂණය කිරීම මර්දනය කිරීම

ලෝකය මෙතෙක් දැක ඇති වඩාත්ම ශක්තිමත් සහ සමුපකාර සෞඛ්‍ය ප්‍රතිචාරය ඉහළ නැංවීමට කාලය නොමැති බව වාර්තාව අනතුරු අඟවයි. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ නායකත්වය යටතේ සම්ප්‍රේෂණය මැඩපැවැත්වීම සහ වසංගතය නැවැත්වීම සඳහා වන බහුපාර්ශ්වික ප්‍රයත්නයට ප්‍රබල සහාය ලබා දිය යුතුය.

ඒ අතරම එන්නතක් හා ඵලදායී චිකිත්සාව සෙවීමේදී විද්‍යාත්මක සහයෝගීතාවයේ විශාල අවශ්‍යතාවයක් පවතී. එන්නත් හා ප්‍රතිකාර සඳහා විශ්වීය ප්‍රවේශය සහතික කිරීම සමඟ මෙය ගැලපිය යුතුය.

COVID-19 මගින් බලපෑමට ලක්වූ ප්‍රජාවන් සම්බන්ධ කර ගැනීම,

මානව හිමිකම්වලට ගරු කිරීම සහ ඇතුළත් කිරීම, ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය සහ සැමට ගෞරවය ඉල්ලා සිටින ජනතා කේන්ද්‍රීය ප්‍රවේශයක් වාර්තාව පුරාම ප්‍රවර්ධනය කෙරේ.

මිනිසුන්ගේ ජීවිත සහ ඔවුන්ගේ ජීවනෝපායන් ආරක්ෂා කිරීම.

වසංගත මගින් සමාජයේ පවත්නා අසමානතාවයන් හෙළිදරව් කිරීමට හා උග්‍ර කිරීමට හැකි බව වටහා ගත් මාර්ග සිතියම පෙන්නුම් කරන්නේ මිනිසුන්ගේ ජීවිත, ඔවුන්ගේ ජීවනෝපායන් සහ ආර්ථිකය කෙරෙහි ඇති කරන බලපෑම් අවම කිරීම සඳහා එය තීරණාත්මක වනු ඇති බවයි.

කම්කරුවන්ට සහ කුටුම්භයන්ට සෘජුවම සම්පත් සැපයීම, සෞඛ්‍ය හා විරැකියා රක්ෂණය සැපයීම, සමාජ ආරක්ෂණ පරිමාණය ඉහළ නැංවීම සහ බංකොලොත්භාවය සහ රැකියා අහිමිවීම වැළැක්වීම සඳහා ව්‍යාපාරවලට සහාය දීම වැනි රටවල් විසින් ගත හැකි ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳ උදාහරණ වාර්තාව අවධාරණය කරයි.

ප්‍රතිචාරයේ දී කාන්තාවන්ට හා ගැහැණු ළමයින්ට මුහුණක් තිබිය යුතු බව වාර්තාව තරයේ පිළිගනී; බරපතල ලෙස පීඩාවට පත් තරුණ තරුණියන්ට ඇති අවස්ථාවන් ආරක්ෂා කර ගත යුතුය.

වඩා හොඳ තත්වයක් ගොඩනඟා ගැනීමට මෙම අර්බුදයෙන් ඉගෙන ගන්න

එහි ප්‍රකෘතියේ තේරීමකට ලෝකය මුහුණ දෙනු ඇත. අප කලින් දැන සිටි ලෝකයට ආපසු යන්න හෝ මේ හා අනාගත අර්බුද වලට සෑම කෙනෙකුම අනවශ්‍ය ලෙස ගොදුරු විය හැකි ගැටළු සමඟ තීරණාත්මකව කටයුතු කරන්න.

වඩා ශක්තිමත් සෞඛ්‍ය පද්ධතිවල සහ අන්ත දරිද්‍රතාවයේ ජීවත්වන අඩු පිරිසකගේ සිට ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය සාක්ෂාත් කර ගැනීම සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ග්‍රහලෝකයක් සඳහා දේශගුණික ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම දක්වා මෙම මානව අර්බුදයෙන් පාඩම් වඩාත් සාධාරණ හා ඔරොත්තු දෙන සමාජයන් ගොඩනඟා ගැනීමටත් 2030 න්‍යාය පත්‍රයේ පොරොන්දුව ඉටු කිරීමටත් හැකි වනු ඇතැයි වාර්තාව බලාපොරොත්තු වේ. සහ තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක 17.

ප්‍රගතිය සඳහා හවුල්කාරිත්වය

වසංගතයට එරෙහිව තනි රටක් හෝ ආයතනයක් පමණක් ජය නොගනී. සාර්ථක ප්‍රතිචාරයක් සහ ප්‍රකෘතියක් සඳහා සෑම මට්ටමකින්ම ජාත්‍යන්තර සහයෝගීතාව සහ හවුල්කාරිත්වය අවශ්‍ය වනු ඇත – ප්‍රජාවන් සමඟ අගුලු දැමීමේ පියවර ගන්නා රජයන්; මෙම අර්බුදයෙන් මිදීමට මාර්ග සොයා ගැනීම සඳහා පෞද්ගලික අංශයේ මැදිහත්වීම. සහයෝගීතාවය මත පදනම් වූ හවුල්කාරිත්වයන් ප්‍රගතියේ මූලික ගල වනු ඇත.

සිවිල් සමාජය, කාන්තා හා බිම් මට්ටමේ සංවිධාන, ප්‍රජා මූලික සංවිධාන සහ ඇදහිල්ල පදනම් කරගත් සංවිධාන වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරනු ඇත. වඩාත්ම අවදානමට ලක්විය හැකි ජනගහනයන්ට සහාය වීමේ දී, මෙම ජාලයන් ආර්ථික හා ජීවනෝපාය අවස්ථා ගෙන ඒමට සහ ප්‍රජා සන්දර්භයට ප්‍රතිචාර අනුවර්තනය වීමට ක්‍රියාකාරී වේ. මෙම සංවිධාන, ලෝකයේ බොහෝ ස්ථානවල, පුද්ගලයන්ට සහ පවුල්වලට COVID-19 හි බලපෑම් සමඟ සාර්ථකව කටයුතු කිරීමට සහ ඉදිරි ප්‍රකෘතිමත් වීම සඳහා යොමු වන පළමු හෝ එකම යොමු ලක්ෂ්‍යය වේ.

ක්‍රියාවට නන්වන්න

COVID-19 වසංගතය නූතන සමාජයට තීරණාත්මක අවස්ථාවක් වන අතර, ඉතිහාසය විසින් ප්‍රතිචාරයේ කාර්යක්ෂමතාව විනිශ්චය කරනු ලබන්නේ හුදෙකලා ලෙස ගනු ලැබූ රජයේ තනි ක්‍රියාකාරීන් සමූහයකගේ ක්‍රියාවන් මගින් නොව, ප්‍රතිචාරය ගෝලීයව සම්බන්ධීකරණය වන තරම අනුව ය.

අපගේ මිනිස් පවුලේ යහපත සඳහා වූ අංශ.-

සාමය, මානව හිමිකම්, තිරසාර සංවර්ධනය සහ මානුෂීය ක්‍රියාමාර්ග සඳහා වැඩ කරන එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය සහ එහි ගෝලීය, කලාපීය, උප කලාපීය හා රටේ කාර්යාල ජාලය, ස්ථාපිත සම්බන්ධීකරණ යාන්ත්‍රණවල සහාය ඇතිව, ජීවිත බේරා ගැනීම, ජීවනෝපායන් බව ප්‍රථමයෙන් හා ප්‍රධාන වශයෙන් සහතික කිරීම සඳහා හවුල්කරුවන් සමඟ කටයුතු කරනු ඇත. ගෝලීය ආර්ථිකය සහ අප සේවය කරන ජනතාව මෙම අර්බුදයෙන් ශක්තිමත් වන බව ය.

එක්සත් ජාතීන්ගේ නේවාසික සම්බන්ධීකාරකවරුන් 129 දෙනා සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ කණ්ඩායම් විසින් රටවල සමස්ත සමාජ ප්‍රවේශයකට සහාය දැක්වීම සඳහා ජාතික මට්ටමින් පුළුල් ප්‍රතිපත්ති සහ මෙහෙයුම් සහාය ලබා දෙනු ඇත. නිවැරදි ක්‍රියාමාර්ග සමඟ COVID-19 වසංගතයට නව ආකාරයේ ගෝලීය හා සමාජීය සහයෝගීතාවයේ ආරම්භය සනිටුහන් කළ හැකිය.

COVID-19 හි බලපෑම් සමඟ කටයුතු කිරීමට නිර්දේශිත පියවර

1. අර්බුදයේ විශාලත්වයට ගැලපෙන ගෝලීය පියවර

ලෝකයේ දළ දේශීය නිෂ්පාදනයේ ද්වි-සංඛ්‍යාත ප්‍රතිශත කරා ළඟා වන මානව කේන්ද්‍රීය, නව්‍ය හා සම්බන්ධීකරණ උත්තේජක පැකේජයක් ක්‍රියාත්මක කිරීම වෙනුවෙන් පෙනී සිටීම සහ සහාය දීම.
ආරක්ෂණවාදියා වෙත යොමුවීමට ඇති පෙළඹවීමට එරෙහි වන්න
සංවර්ධනය වන ආර්ථිකයන් නංවාලීම සඳහා පැහැදිලි පියවර ගන්න

2. කලාපීය බලමුලු ගැන්වීම

සම්බන්ධීකරණ කලාපීය ප්‍රවේශයක් මඟින් බලපෑම් පිළිබඳ සාමූහික පරීක්‍ෂණයක්, මූල්‍ය, මූල්‍ය හා සමාජ ක්‍රියාමාර්ග සම්බන්ධීකරණය කිරීම සහ හොඳම භාවිතයන් සහ උගත් පාඩම් බෙදාහදා ගැනීමට හැකි වේ.

හානිකර නොවන වෙළඳ ප්‍රතිපත්ති අනුගමනය කිරීම, සම්බන්ධතාවය ආරක්ෂා කිරීම සහ කලාපීය මූල්‍ය-මූල්‍ය සහතික කිරීම
සහාය වීමට පෞද්ගලික මූල්‍ය අංශය සමඟ සම්බන්ධ වන්න
ව්‍යුහාත්මක අභියෝගයන්ට මුහුණ දීම සහ අන්තර් දේශසීමා සමඟ කටයුතු කිරීම සඳහා සම්මත රාමු ශක්තිමත් කිරීම

3. කිසිවෙකු අතහැර යාමට ජාතික සහයෝගීතාව ඉතා වැදගත්ය

වසංගතය දැනටමත් දුර්වල හා බිඳෙන සුළු ලෝක ආර්ථිකයකට පහර දෙයි. 2008/2009 ගෝලීය මූල්‍ය අර්බුදයෙන් පසුව 2019 ගෝලීය වර්ධනය දැනටමත් මන්දගාමී විය. අයිඑල්ඕ ඇස්තමේන්තු වලට අනුව, ලෝකයට රැකියා මිලියන 5 ත් 25 ත් අතර ප්‍රමාණයක් අහිමි විය හැකිය.

* රාජ්‍ය මූල්‍ය උත්තේජනය සහ වැඩි වශයෙන් සහාය ලබා ගැනීම

* මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කර අවධානය යොමු කරන්න
* කුඩා හා මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ සහාය
* යහපත් සහාය
* සහාය
* සමාජ සහජීවනයට ප්‍රමුඛතාවය දෙන්න

2020 මාර්තු සඳහා COVID-19 සමාජ ආර්ථික ඇස්තමේන්තු 2020 මාර්තු වන විට

රැකියා මිලියන 5 – 25 ක් අහිමි විය (ILO)

ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 860 – ශ්‍රම ආදායමෙන් ඇමරිකානු ඩොලර් ට්‍රිලියන 3.4 ක පාඩු (ILO)

ගෝලීය විදේශ සෘජු ආයෝජන ප්‍රවාහයන් (UNCTAD) මත 30% – 40% දක්වා පහත වැටෙන පීඩනය 20% – 30% ජාත්‍යන්තර පැමිණීම අඩුවීම (UNWTO)

බිලියන 3.6 ක පුද්ගලයින් අකර්මන්‍යව ඇත. (ITU)

සිසුන් බිලියන 1.5 ක් පාසලෙන් බැහැරව ඇත. (යුනෙස්කෝ)

NEW YORK, 31 MARCH 2020

( එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය විසින් මාර්තු 31 වන දින නිකුත් කළ නිවේදනයෙහි ගූගල් සිංහල පරිවර්තනයකි )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *