සම්බන්ධතාවයකදී ලිංගිකත්වය වැදගත් නොවේ, නමුත් ආදරය සැමවිටම පවතී – චත්තාරි ධර්මවර්ධන

යමෙකු සමඟ ලිංගිකව බැදී සිටීම පහසු නමුත් යමෙකු සමඟ ආදරයෙන් බැඳී සිටීම දුෂ්කර ය. යමෙකු සමඟ ලිංගිකව හැසිරීම තවමත් සමාජයකට ඉතා බරපතල දෙයකි. අනියම් ලිංගික ඇසුරු පිළිබද සීමාවන් පිළිබද විවිධ කතිකාවන් මේ දිනවල අසන්නට ලැබේ. ඔබ කැමති කෙනෙකු සමඟ ලිංගිකව හැසිරීමට කැමති වීම අනිවාර්යයෙන්ම සොබාදහමේ කැඳවීමක් වන නමුත් එයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ ඔවුන්ට ආදරය කරන බව නොවේ. යමෙකුට පුද්ගලයයෙකු සමඟ ලිංගිකව එක් නොවුනත් ඔහුට හෝ ඇයට මුළු හදින්ම ආදරය කළ හැකිය.
සමහරු අය හුදෙක් සබඳතාවල පමණක් නිරත වන බව ඔවුන්ට දැනේ, මන්ද ඔවුන්ට යමෙකු අවශ්‍ය විටෙක පමණක් ඔවුන්ට නිරන්තරයෙන් අයෙකු අවශ්‍ය වන නිසාය; බොහෝ විට ඔවුන්ට නීරස බවක් දැනෙන විට. සබඳතා ක්‍රියාත්මක වන ආකාරයට එකග නොවනු ඇත. ඔබේ අනෙක් භාගය වන පුද්ගලයා ඔබට පිස්සු වැටී සිටින නිසා ඇතැම් විට ඔබ සම්බන්ධතාවයක සිටිය යුතුය.

යමෙකු තුළ කිසිදු හැඟීමක් ආයෝජනය නොකර ඔබට ඔවුන් සමඟ ලිංගිකව හැසිරීමට හැකිය. ඔබට නීරස බවක් දැනෙන පමණින් ඔබට යමෙකු සමඟ ලිංගිකව හැසිරීමට හැකිය. පුද්ගලයෙකුට ආදරය කිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් කතාවකි.

වඩාත්ම අනපේක්ෂිත වේලාවක අනපේක්ෂිත තත්වයකදී කෙනෙකු හමුවූ විට , “හේයි, මම හිතන්නේ ඒ පුද්ගලයා මගේ ආත්මීය මිතුරෙක්” කියාය. ඔබ එම අවස්ථාවේ සිතට බල කළේ නැත. එම පුද්ගලයා ඔබේ ජීවිතයේ ආදරය නොවන නමුත් ඊඨ හේතුව ඔබ ඔවුන් හමුවීමට සැලසුම් නොකළ නිසාය. ඔබව සම්පූර්ණයෙන්ම වටහා ගත් අයෙකු හමුවීම දුර්ලභ බව මම අනුමාන කරමි. ඔබ එය සොයා ගැනීමට උත්සාහ කළද එය සොයා ගැනීම අනිවාර්යයෙන්ම දුෂ්කර ය. ඔබ හෝ ඔහු හෝ ඇය නියම වේලාවට ඔබේ ජීවිතයට ඇතුළු වන නිසා ඔබ වෙනුවෙන් සුදුසු පුද්ගලයා සොයා නොගත යුතුය; ඔවුන් අනිවාර්යයෙන්ම ඔබේ හදවතේ සලකුණක් තබා නැවත ආදරය කිරීමට බිය වන සෑම විටම එය විවෘත කරන කාලය තුළ ඔබ නරක සම්බන්ධතාවයකින් පැමිණ ඇති නිසා හෝ ඔබට රිදවූ නිසා විය හැකිය.

ලිංගිකත්වය ඇබ්බැහි විය හැකිය. ලිංගිකත්වය නිසා ඔබව විනාශ කළ හැකි යම් යම් ක්‍රියාවන් කිරීමට ඔබට හැකි නමුත් ආදරය කිරීම ඊට වඩා වඩාත් ඇබ්බැහි වීමකි. ආදරය කිරීමෙන් ඔබව පිස්සු වට්ටන අතර ඔබ ඔබටම ආදරය කරනවාට වඩා පුද්ගලයෙකුට ආදරය කළ පසු එය ඔබව මරා දැමිය හැකිය.

මිනිසුන් ඔවුන්ගේ අනෙක් භාගය ඔවුන්ගේ ලෝකය බවට පත් කරගැනීමට නැඹුරු වෙති. එය නිවැරදි නොවේ. මිනිසුන් තමන්ගේ ලෝකයට ආදරය කරන පුද්ගලයා බවට කිසිවෙකු පත් නොකළ යුතුය. ඔවුන්ට තමන්ගේම ස්ථාපිත ලෝකයක් තිබිය යුතුය. අප කළ යුත්තේ අප ආදරය කරන පුද්ගලයා එහි ඉතා වැදගත් කොටසක් බවට පත් කිරීමයි. පුද්ගලයෙකු ඔබගේ ලෝකය බවට පත් කිරීම ඔබව විනාශ කරයි. ඔවුන් ඕනෑම වේලාවක ඔබව අතහැර යාමට ඉඩ ඇත. පුද්ගලයෙකු නිසා පමණක් ඔබේ ලෝකය සුනුවිසුනු වීමට ඉඩ නොදෙන්න.

ලිංගිකත්වය තවමත් විශේෂ හා වටිනා දෙයකි. ඔබ සැබවින්ම ආදරය කරන කෙනෙකු සමඟ ලිංගිකව හැසිරීම තවමත් හොඳ දෙයකි, පසුව ඔවුන් ඔබට ලබා දිය හැකි ආරක්ෂාව නිසා පමණක් නොව, ඔබට ඇත්තටම ආදරය කළ හැක්කේ ඔබ සමඟ එවැනි දෙයක් සිදු කිරීමට කැමති පුද්ගලයෙකු සමඟ නිසා ය. සමහර විට අනියම් ලිංගික ඇසුරක් පැවැත්වීමෙන් පසුව ඔබට හිස් බවක් දැනේ. එය ඔබගේ පාර්ශවය ඊට සඳහා සූදානම්ද යන්න හෝ ඔබ අනියම් ලිංගික සම්බන්ධකම් පැවැත්වූ පුද්ගලයා සමඟ ගැඹුරු සම්බන්ධතාවයක් ඇති කර ගැනීමට අවශ්‍ය දැයි ප්‍රශ්න කරයි.

ආදරයෙන් බැඳී සිටීමෙන් ඔබේ මාර්ග වෙනස් වේ. එය ඔබගේ සුවපහසුව කලාපයෙන් ඉවත් වීමට හේතුවකි. එය ඔබ සාමාන්‍යයෙන් නොකරන සමහර ක්‍රියාවන් කිරීමට ඔබව පොළඹවයි. අනියම් ලිංගික සම්බන්ධකම් පැවැත්වීම එතැනින් අවසන් වේ. මිනිත්තු කිහිපයක පිරිසිදු සතුටකින් පසුව, එය සිදු කර ඇත. ආදරය කිරීමෙන් ඔබට සාමාන්‍යයෙන් දැනෙන්නේ නැති යම් හැඟීම් දැනේ. යමෙකුගේ ඇඳේ කොතරම් හොඳද යන්න මත පදනම්ව අනියම් ලිංගිකත්වය සමහර විට වරදවා වටහා ගනී. මම එයට එකඟ නොවෙමි.
ඔබ යමෙකු සමඟ ආදරයෙන් බැඳී සිටින විට, ඔවුන් ඇඳේ එතරම් හොඳ නැතිනම් එය වැදගත් නොවේ. ඔබට වඩා වැදගත් වන්නේ ඔවුන් ඔබට අවශ්‍ය විටෙක ඔවුන් ඔබ වෙනුවෙන් රැඳී සිටින බවට ඔවුන් සහතික වන ආකාරයයි. ඔවුන් සැමවිටම ඔබට විශේෂ හැඟීමක් ඇති කරවන අතර ඔවුන් ඔබ ගැන කොතරම් සැලකිල්ලක් දක්වනවාද යන්න පෙන්වයි.

ආදරයෙන් බැඳී සිටීම අපව මනුෂ්‍යයෙකු බවට පත් කරයි. එය සාමාන්‍යයෙන් අපගේ ජීවිතයේ ක්‍රියාවන්ට පදනම හෝ හේතුවයි. ඇඳේ හොඳට වඩා ආදරය කරන ආකාරය අප දැන සිටිය යුතුය. අපි වයසට ගිය පසු අපට තවදුරටත් එවැනි ලිංගික ඇසුරක් පැවැත්වීමට නොහැකි වනු ඇත, එය අපව වෙනස් කළ හැකි සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් කතාවකි, නමුත් ඔබ ආදරය කරන විට, ඔබ කොතරම් වයසක වුවත්, ඔබට තවමත් ආදරය කළ හැකිය එකම ආකාරයකින් පුද්ගලයා. ඔබ තෝරා ගන්නා තාක් කල් ඔබ කුමක් කළත් එය කිසි විටෙකත් මැකී යන්නේ නැත. දවස අවසන් වන විට, ඔබේ හැඟීම් පාලනය කළ හැකි තැනැත්තා ඔබයි. අනෙක් අය ඔබට බලපායි

(අන්තර්ජාලය ඇසුරින් – චත්තාරි ධර්මවර්ධන)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *