නර්තන චිකිත්සාව – (සංගීත චිකිත්සාව – 04 ) – මනෝ උපදේශිකා වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි

නර්තන චිකිත්සාව යනු පුද්ගලයාගේ සමාජ, සංජානන, චිත්තවේගීය හා භෞතික සංවර්ධනය තවදුරටත් වර්ධනය කිරීම සඳහා චලනය භාවිතා කරන මනෝචිකිත්සක ප්‍රතිකාරයකි. නර්තන චිකිත්සකයින් විවිධාකාර චිත්තවේගීය ගැටළු, මානසික රෝග ඇති පුද්ගලයින් සමඟ කටයුතු කරයි. ඔවුන් මනෝ චිකිත්සක රෝහල්, දිවා සුරැකුම් මධ්‍යස්ථාන, මානසික සෞඛ්‍ය මධ්‍යස්ථාන, බන්ධනාගාර, විශේෂ පාසල් සහ පෞද්ගලික පුහුණුවීම්වල සේවය කරති. ඔවුන් කණ්ඩායම් හා තනි ප්‍රතිකාර යන සෑම වයස් කාණ්ඩයකම පුද්ගලයින් සමඟ කටයුතු කරයි. සමහරු පර්යේෂණවල ද නිරත වෙති. නර්තන චිකිත්සකයින් සන්නිවේදන කුසලතා, ධනාත්මක ස්වයං ප්‍රතිරූපයක් සහ චිත්තවේගීය ස්ථාවරත්වයක් වර්ධනය කිරීමට මිනිසුන්ට උදව් කිරීමට උත්සාහ කරයි.
නර්තන / චලන චිකිත්සාව යනු කුමක්ද? එක්සත් ජනපදයේ නිර්වචනය කරන ලද, නර්තන / චලන චිකිත්සාව (DMT) යනු ශරීරයේ බුද්ධිමය, චිත්තවේගීය ක්‍රියාකාරිත්වයට සහාය වීම සඳහා චලනය හා නර්තනය මනෝචිකිත්සක ලෙස භාවිතා කිරීමයි. ප්‍රකාශන ප්‍රතිකාර ක්‍රමයක් ලෙස, ඩීඑම්ටී චලනය හා චිත්තවේගයන් අතර සහසම්බන්ධය දෙස බලයි. චලන මනෝචිකිත්සාව” ලෙසද හැඳින්වෙන මෙම චිකිත්සක නිරාවරණය තුළ එක ස්ථාවර ආකාරයේ චලන ශෛලියක් භාවිතා නොකෙරේ. වැඩසටහන් බෝල්රූම් වැනි සාම්ප්‍රදායික නැටුම්වල සිට යෝග වැනි සියුම් චලනයන් හා ශරීරය සන්සුන් කිරීම සඳහා දිගු කිරීම දක්වා විහිදේ. සැලකිල්ලට ගැනීම වැදගත්ය .

ඉතිහාසය

1940 ගණන් වලදී, මනෝ චිකිත්සක න්‍යාය අනුව නර්තන චිකිත්සාව ආභාෂය ලැබීය. 1960 ගණන්වලදී, වාචික නොවන හැසිරීම් පිළිබඳ පර්යේෂණ සහ මානසික සෞඛ්‍ය ගැටළු වලදී ශරීරයේ කාර්යභාරය මෙම ක්‍රියාවලියට ද බලපෑවේය. 1966 දී ඇමරිකානු නර්තන චිකිත්සක සංගමය (ADTA) පිහිටුවන ලද අතර ඒ සමඟ ක්ෂේත්‍රය සඳහා පුහුණු හා සහතික කිරීමේ ප්‍රමිතීන් වර්ධනය විය. අද, නර්තන චිකිත්සාව මනෝවිශ්ලේෂණ න්‍යාය, ගෙස්ටෝල්ට් න්‍යාය සහ මානවවාදී න්‍යාය ඇතුළු න්‍යායාත්මක රාමු වල තෝරාගත් සමූහකරණයකට බලපෑම් කරයි.

නර්තන චිකිත්සාව වෘත්තියක් ලෙස ආරම්භ වූයේ 1940 දශකයේ දී මේරියන් චේස්ගේ කෘතියෙනි. නූතන නර්තන ශිල්පිනියක් වන ඇය 1930 දී ඩෙනිෂාන් නැටුම් සමාගම සමඟ සිය වෘත්තිය අවසන් කිරීමෙන් පසු නර්තනය ඉගැන්වීමට පටන් ගත්තාය. ඇගේ පන්තිවලදී, ඇගේ සමහර සිසුන් නර්තනයේ යෙදෙන විට (තනිකම, ලැජ්ජාව, බිය, ආදිය) දක්වන හැඟීම් කෙරෙහි වැඩි උනන්දුවක් දක්වන බව ඇය දුටුවාය. ) චලනයේ යාන්ත්‍රිකයට වඩා. තාක්‍ෂණයට වඩා චලනය වීමේ නිදහස අවධාරණය කරමින් ඇය ඔවුන්ව ධෛර්යමත් කිරීමට පටන් ගත්තාය. කාලයාගේ ඇවෑමෙන් ප්‍රජාවේ වෛද්‍යවරු ඇගේ රෝගීන් යැවීමට පටන් ගත්හ. ඔවුන්ට සමාජ විරෝධී ළමයින්, චලන ගැටළු ඇති පුද්ගලයින් හමුවිය.


චලන ගැටළු සහ මානසික රෝග ඇති අය. අවසානයේදී චේස් ශාන්ත එලිසබෙත් රෝහලේ රතු කුරුස කාර්ය මණ්ඩලයේ කොටසක් බවට පත්විය. ෆෙඩරල් රජය විසින් විධිමත් තනතුරක සේවය කළ පළමු නර්තන චිකිත්සකවරිය ඇයයි. චේස් ශාන්ත එලිසබෙත් හි චිත්තවේගීය වශයෙන් පීඩා විඳි රෝගීන් සමඟ වැඩ කළ අතර ඔවුන් නර්තනයෙන් අන් අය වෙත ළඟා වීමට උත්සාහ කළේය. ඔවුන්ගෙන් සමහරක් භින්නෝන්මාදය සහ තවත් අය පශ්චාත් කම්පන සහගත මානසික ආතතියෙන් පෙළෙන හිටපු හමුදා භටයන් ය. මෙම රෝගීන්ගේ සාර්ථකත්වය යනු රිද්මයානුකූල සංගීතයට යොමුවීම සඳහා ඔවුන්ගේ පන්තිය සමඟ සහභාගී වීමට හැකිවීමයි. “මෙම රිද්මයානුකූල ක්‍රියාව අන් අය සමඟ එකමුතුව ක්‍රියා කිරීමෙන් යහපැවැත්ම, විවේකය සහ හොඳ ඇසුරක් ඇති වේ” යැයි චේස් වරක් පැවසීය.


චේස් වොෂිංටන් මනෝචිකිත්සක පාසලේ ඉගෙනුම ලැබූ අතර ශාන්ත එලිසබෙත් වෛද්‍ය කණ්ඩායමේ සෙසු සාමාජිකයන් සමඟ ඇගේ රෝගීන් පිළිබඳව ප්‍රතිකාර තීරණ ගැනීමට පටන් ගත්තේය. ඇයගේ කාර්යයන් බොහෝ අනුගාමිකයින් ආකර්ෂණය කර ගත් අතර පළමු නර්තන චිකිත්සක අභ්‍යාසලාභීන් 1950 ගණන්වල ශාන්ත එලිසබෙත්හි නර්තන චිකිත්සාව ඉගෙනීමට හා ඉගැන්වීමට පටන් ගත්හ. වෙනත් නර්තන ශිල්පීන් ද 1940 දශකයේ දී මිනිසුන්ට තමන් හා ඔවුන්ගේ ශරීර සමඟ වඩාත් සුවපහසු හැඟීමක් ඇති කර ගැනීම සඳහා නැටුම් චිකිත්සාව භාවිතා කිරීමට පටන් ගත්හ. මෙම නර්තන ශිල්පීන් අතර ටෘඩි ෂූප් සහ මේරි වයිට්හවුස් ඇතුළත් විය. වයිට්හවුස් පසුව ජුන්ගියානු විශ්ලේෂකයෙකු සහ නර්තන චිකිත්සක ප්‍රජාවේ ප්‍රබල සාමාජිකයෙකු බවට පත්විය.

. නර්තනය, චලනය සහ ගැඹුරු මනෝ විද්‍යාව පිළිබඳ අවබෝධයක්. “අව්‍යාජ චලනය” නමින් සමකාලීන චලන පුහුණුව සොයා ගැනීමට ඇය උදව් කළාය. ජුන්ගියන් විශ්ලේෂණයේ මූලධර්ම මත පදනම් වූ මෙම වර්ගයේ චලනයන් තුළ, රෝගීන් අභ්‍යන්තර ප්‍රතිරූපයක් පිළිබඳ ඔවුන්ගේ හැඟීම් නටති, බොහෝ විට ඔවුන්ගේ අතීතය හෝ ඔවුන්ගේ වර්තමාන ජීවන අරගල තේරුම් ගැනීමට උපකාරී වේ. වයිට්හෙඩ්ගේ එක් සිසුවෙකු වන ජැනට් ඇල්ඩර් 1981 දී මේරි ස්ටාර්ක්ස් වයිට්හවුස් ආයතනය පිහිටුවීම මගින් වයිට්හෙඩ්ගේ අව්‍යාජ චලනයන් වැඩි දියුණු කළේය. 1966 දී ඇමරිකානු නර්තන චිකිත්සක සංගමය (ADTA) පිහිටුවන විට නර්තන චිකිත්සාව විධිමත් ලෙස සංවිධානය වී පිළිගැනීමට ලක් විය.

..වසන්තිකා ස්වර්ණමාලි

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *