සොනට් (Sonnet) – හෝමර්ගේ අඩවිය – 01

Little poem -කුඩා කවි යැයි අරැත් ගැන්වෙන සොනට් = (Sonnet) කාව්‍ය සම්පුදාය එහි ඇති රිද්මයානුකූල බව නිසාම අතිශය ජනප්‍රිය වූවාක් මෙන්ම කාලයක් පුරා සීරැමාරැවට යුරෝපීය කලාවේ එහා මෙහා දිවෙන හැටි අපූරුය.ඉතාලි සිසිලි හී 13වන සියවසේ දී උත්පාදනය වී යුරෝපාකරයේ කරක ගසමින් හැදෙන  විට ශේක්ස්පියර් විසින් එයට එංගලන්තයේ දී එහිම ආභාසයට අනූන හැඩයක් එක් කරන ලදී. ⁣ඒ නිසාම එහිදී ⁣“ෂෙක්ස්පියර් සොනට්” ලෙසටත් ජනපිුය රැල්ලක ආරටත් ඉහල නැගෙන්නට වූ සොනට් කාව්‍ය විවිධාකාරයෙන් සමාජ ගත වූ බව පෙනේ.
කාව්‍ය රීතිය හැදෑරීමත්, ලිවීමත්, අදාල රිද්මයට ගායනා කිරීමත් එකල වු සම්භාව්‍යයන්ගේ  විෂයක්ම විය. සංගීතය හා සංගීත භාණ්ඩ  කාව්‍ය හා එකලු කීරීම පෙරදිග කාව්‍ය ගායනයේ දී පමනක්  දැකිය හැකි දෙයක් නොවේ. ගසල් ( guzzel) කවි (උර්දු පර්ෂියානු )   ගසල් ගීත ලෙස වාද්‍ය වෘන්දය හා මුසුවීම එවැනි  පෙරදිග ගිත මෙන් අපරදිග ලෝකයේ ද එවැනි නිදසුන් අපට හමුවේ. එම නිසා සොනට් කවිය  යටගිය දවස වූ පැරනි කවි කලාවක්  පමනක් ලෙස හැදින්වීම කොහෙත්ම කළ නොහැක්කකි.

“Pop Sonnet ” අපට හමුවන්නේ මෙන්න මෙ කියන අවස්ථාවේදයි. සම්භාව්‍ය සම්පුදායේදි ශේක්ස්පියර් වැනි මහාකවීන් අතිනුත් ඉන් පසුව  රොබර්ට් ෆ්රොස්ට් වැනි කවි රචකයන් අතරිනුත් නූතනයට ආ සොනට් සම්පුදාය හසුකර ගත් ගීත රචකයින් සිය සොනට් කාව්‍ය රීතියෙන් ගීත රචනය කරන්නට වූහ.

අද අපට සොනට් රීතියේ ගීත පබැදුම් රැසක් හමු වුවද ඒවා රස විදින විට පැරණි සොනට් කාව්‍ය වර්ගයේ බැව් අප බොහෝමයක් නොදන්නා දෙයකි. පැරනි කවි යනු  නුතනයන්ට  නීරස කලාවක් වීම ඊට හේතුවකි. මේ “pop sonnet” ගීත මොනවාද යන්න සොයා ගැනීමට දැන් කුතුහලයක්  ඉපදී ඇතිවාට සැක නැත. සොනට් ආරේ ජනපුිය ගීත එකතුව අතර ඉහලින් බැබලෙන ගීතයකි  FROZEN චිත්‍රපටයේ Idina Manzel ගයන ” Let it Go’. ගීතය. එය  අතිශය ජනපුිය ගීතයකි. ගීත රචකයා එය සොනට් සම්පදායෙන් රචනා කර තිබීම සහ සංගීතය මුසු කිරීමේදී සොනට් රිද්මයෙන් ගායනය පේුක්ෂකයා එහි ඉහලම තලයට ගෙන යයි.

Back Street Boys සංගීත කණ්ඩායමේ “I want it that way “.. ගීතය ද ඉතා පුසිද්ධ ගීතයකි. Britney Spears ගායනා කරන “Oops I did it ” ගීතයත්, Bon Jovi ගේ ” Living on a Prayer..:” එවැනි සොනට් ආරේ නුතන ගීතයන්ය.

මුල් පද පේලි එක හා තුන හි අවසාන පද එකම රිද්මයෙන් උච්ඡාරණය වන  පද වලින් නිම කිරීම- ABAB ඊළග  පද පේලි දෙකෙහි  අවසන් පද එකම රිද්මය ඇති පද වීම CDCDනැවත  පද පේලි එකිනෙකට සමාන රිද්මයෙන් අවසන් වීම EFEFසහ ඉතුරැ පද පේලි දෙක වෙනම රිද්මයකින් GHGH  නිමා වීම ( කවියේ මුලු පද පේලි ගණන 14ක් විය යුතුය) සොනට් කාව්‍ය රීතියයි.

FROST හි Let it Go… ගීතය නැවත අසා රසවිද බලන්න..එහි රචකයා සූක්ෂම ලෙස ගීතයේ අර්තය මුදා හැර ඇති ආකාරය…එහි අවසන් පද වල රිද්මය අැදී යන ආකාරය. අති ආකර්ෂණීය වේ.

ගායිකාව විසින් එය කන්කලු ලෙස කෙතරම් උච්ඡ ස්වරයෙන්  ස්වර ඇදීමකට ලක් කරන්නේද. ඇත්තෙන්ම  Pop Sonnet හෙවත් නුතන සොනට් සම්ප්‍රදය නුතන බටහිර ගීත  රචකයින් විසින්  අද පැරණි සොනට් කාව්‍ය සම්පුදායට   ලබා දී ඇති අපුරැ

දිගුවකි

Let it go ගීතයේ මුල් පද පේලි කිහිපය පහත දැක්වේ.

(ABAB) යනු එකම රිදමයේ වචන වලින් නිමා කර අඅති ආකාරයයි.

” This mountain side,engulfed in snow *untouched (A)…
Reveals the isolation I  *command(B)..
These icy storms that i have lightly *cluched(A)..
With in my heart have blanketed the *land (B)……

Song writer(s)- Kristen Anderaon-Lopez ;Rober Lopez
Artist- Idina Manzell
Movie -Frozen -2013

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *