කොරෝනා ආසාදිතයින් සෙවීම බල්ලන්ට යන හැඩ

ඉවකිරීම මගින් කොවිඩ්-19 ආසාදිතයන් හඳුනාගැනීම සඳහා සුනඛයින් සතු හැකියාව යොදාගැනීමට එක්සත් රාජධානිය සැරසෙයි.
ලන්ඩන් සනීපාරක්ෂක හා නිවර්තන වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් පිරිසක් ඩර්හැම් විශ්වවිද්‍යාලය සමඟ එක්ව වෛද්‍ය අනාවරණ සුනඛයන් යොදාගෙන අත්හදා බැලීමේ පළමු අදියර සිදු කිරීමට නියමිතය.
පර්යේෂකයන් විසින් ඉදිරිපත් කළ මෙම යෝජනාව පිළිගත් එක්සත් රාජධානි බලධාරීන් එය අනුමත කොට පවුම් 500,000 ක අරමුදලක් මේ වෙනුවෙන් වෙන්කරන ලදී.
මේ වනවිටත් ඇතැම් පිළිකා, මැලේරියාව සහ පාකින්සන් රෝගය හඳුනා ගැනීම සඳහා බල්ලන්ට සාර්ථකව පුහුණුකර ඇති අතර, මිනිසුන් තුළ කොවිඩ් -19 හඳුනා ගැනීම සඳහා ලැබ්‍රඩෝ සහ කොකර් ස්පැනියල් වර්ගවල සුනඛයින් පුහුණු කළ හැකිද යන්න මෙම නව අධ්‍යයනය මගින් සොයා බලනු ඇත.
වෛද්‍ය අනාවරණ සුනඛයන් යොදාගෙන කරන ලද පර්යේෂණයකින් හෙළි වී ඇත්තේ මෙම සුනඛයන්ට පැයකට පුද්ගලයන් 250 ක් දක්වා පරීක්‍ෂා කළ හැකි බවයි. ඔලිම්පික් ප්‍රමාණයේ පිහිනුම් තටාක දෙකක සීනි තේ හැන්දක් දිය කළහොත් ඇතිවන තරමේ ප්‍රමාණයකින් රෝගයේ ගන්ධය හඳුනා ගැනීමට මෙම බල්ලන් පුහුණු කළ හැකි බව පර්යේෂකයෝ පවසති.
වෛද්‍ය අනාවරණ බල්ලන් පුහුණු කිරීමේ පුරෝගාමියකු සහ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරියා වන ක්ලෙයාර් ගෙස්ට් මෙසේ පවසයි.
“අපගේ සුනඛයින්ට කොවිඩ් -19 හි ගන්ධය සොයා ගත හැකි බව අපට විශ්වාසයි. පසුව අපි සජීවී අවස්ථාවන්හිදී ඒවා පරීක්ෂා කිරීම සඳහා දෙවන අදියරකට පිවිසෙමු. ඉන්පසු අපි වෙනත් සුනඛයින් පුහුණු කිරීම සඳහා වෙනත් ආයතන සමඟ වැඩ කිරීමට බලාපොරොත්තු වෙමු. යෙදවීම. බල්ලෙකුගේ නාසයට නැවත වරක් බොහෝ ජීවිත බේරා ගත හැකි වීම ගැන අපි ආඩම්බර වෙමු. ”

Photograph: Matthew Childs/Reuters

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *